Aké sú súvislosti medzi obchodným registrom a Jednotným informačným systémom v cestnej doprave ?

Kontaktujú ma dopravcovia v cestnej nákladnej doprave a cestnej osobnej doprave k výmazu fyzickej osoby v obchodnom registri a neexistencii predmetu podnikania v živnostenskom registri. Preukázanie oprávnení na podnikanie na internete požadujú niektoré štátne orgány, počul som aj príslušník polície a odberatelia dopravných služieb.

Odpoveď je jednoduchá. Predmety podnikania v cestnej doprave sa nachádzajú v Jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave, webové sídlo: www.jiscd.sk

Prečo sú nejasnosti v roku 2022 ?

Zmenou obchodného zákonníka účinného od 01. októbra 2020 sa schválilo, že PONIKATELIA fyzické osoby budú vymazané z obchodného registra, teda aj dopravcovia v CESTNEJ NÁKLADNEJ DOPRAVE A CESTNEJ OSOBNEJ DOPRAVE, ktorí sa pred účinnosťou obchodného zákonníka mali zapísať POVINNE do obchodného registra na základe zákona o cestnej doprave č. 56/2012 Z. z. v znení neskorších predpisov. To, že veľa dopravcov tak celkom presne neurobilo ( zapísané povolenie a licenciu ) alebo vôbec tak neurobilo je druhá vec…

Proces prebiehal automaticky, boli zverejnené subjekty, ktoré sa vymažú z obchodného registra. Neskôr aj boli VYMAZANÉ Z OBCHODNÉHO REGISTRA.

Dopravcovia fyzické osoby nemajú zápis o oprávnení podnikať v obchodnom registri.

Oprávnenie na podnikanie v cestnej doprave: taxislužba, cestná nákladná doprava nad 3,5 tony a cestná osobná doprava NIE JE ZAPÍSANÁ V ŽIVNOSTENSKOM REGISTRI !!! Čože tak ? Pretože to NIE JE ŽIVNOSŤ.

Uvedení dopravcovia nemajú zapísaný predmet podnikania v ŽIVNOSTENSKOM REGISTRI www.zrsr.sk pretože tieto predmety nie sú živnosťou a boli pred viac rokmi “ vyňaté “ zo živnostenského zákona a kompetencie boli presunuté na okresné úrady v sídle kraja ( predtým Krajské úrady ) odbory cestnej dopravy a pozemných komunikácií.

Existuje totiž niekoľko rokov Jednotný informačný systém v cestnej doprave, ktorý spravuje Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky.
To, že je o ňom slabá informovanosť alebo takmer žiadna informovanosť v laickej verejnosti je druhá vec. Niektorí dopravcovia o systéme ani netušia.
Ministerstvo by mohlo realizovať nejaký marketing na informovanosť verejnosti. To by však musela byť „politická“ vôľa…
Ako postupovať v praktickom živote, ak niekto „pátra“ na internete po vašom oprávnení na podnikanie ?

Jednoducho: zašlite „KONTROLNEJ OSOBE“ link na www.jiscd.sk a tam si nájde v príslušnom menu REGISTRE príslušné registre.

Register TAXI – evidencia vydaných koncesných listín v taxislužbe s vozidlami do 9 osôb vrátane vodiča

Registre ERRU – evidencia dopravcov v cestnej nákladnej doprave s vozidlami nad 3,5 tony a v osobnej doprave s vozidlami nad 9 osôb vrátane vodiča. Od 21. februára 2022 začína proces vydávania licencie Spoločenstva s vozidlami nad 2,5 tony, čas ukáže, ako budú tieto evidované v systéme…

Zmena zákona o cestnej doprave uvádza povinnosť uvádzať v neverejnej časti aj evidenčné čísla vozidiel.

Záhada je teda vyriešená a dopravca podľa zákona o cestnej doprave nemá ďalšiu povinnosť sa ešte niekde evidovať. Dostávam aj také otázky, či sa majú ZNOVA EVIDOVAŤ NIEKDE ?… NIE. Všetko je v poriadku. Až na nedostatočnú informovanosť o Jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave… Snáď po prečítaní tohto článku bude o niečo lepšia…

Vladimír Šimko
V posledných rokoch som dostával častú otázku od dopravcov: "... prečo ma neinformoval úrad o zmene zákonného postupu..." ...vo viacerých veciach, najmä po zmenách zákona o cestnej doprave v roku 2012. Musel som vysvetľovať, čo som urobil ja v minulosti v oblasti informovanosti dopravcov vo verejnej funkcii vedúceho odboru na krajskom úrade, ako aj čo zabezpečili okresné úrady, odbory živnostenského podnikania v minulosti, ďalej čo som zabezpečil v roku 2015. V právnych veciach platí zásada "neznalosť zákona neospravedlňuje ". Myslím si však, že je diskutabilné, kto čo má zabezpečiť v oblasti kvalitných dostupných informácií v dobe internetu a elektronickej komunikácie. Akadémia pre dopravcov vznikla v roku 2016 pre pohodlné vzdelávanie dopravcov aj cez internet a pre zabezpečenie včasných informácií o postupoch, predpisoch a ich zmenách na tomto blogu a priamo do e-mailu na počítači alebo do mobilu. Dopravcovia a ich vodiči si to za svoju náročnú, stresovú, vyčerpávajúcu a často morálne a finančne celkom nedocenenú prácu zaslúžia.

VIDEÁ NA UKÁŽKU

Úvodné informácie AKADÉMIA PRE DOPRAVCOV

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Osvedčenie a skúška k vedúcemu dopravy v cestnej doprave

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Rubikova kocka a podnikanie v cestnej doprave

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Názor účastníka na seminár v Prievidzi k vedúcemu dopravy

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pridajte sa do skupiny AKADÉMIA PRE DOPRAVCOV pre aktuálne informácie a diskusiu

Prihláste sa k odberu informácií o nových  článkoch

Vaše údaje sú u nás v bezpečí Zásady spracúvania osobných údajov
Komentáre
  1. Michal píše:

    Informácie o dopravcoch sú uvedené aj vo verejnom registri RPO, ktorý spravuje štatistický úrad :
    https://rpo.statistics.sk/rpo/#search

    • Zdravím, ďakujem za upresnenie. Samozrejme existuje niekoľko rokov Register právnických osôb a údaje o podnikateľoch sú aj na stránke štatistického úradu a na iných stránkach. Jednotný informačný systém v cestnej doprave je prepojený s okresnými úradmi, ktoré vydávajú povolenia na výkon povolania a licencie Spoločenstva.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů